Tarihe Yardımcı Bilim Dalları Örnek Ders İşlenişi

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Merhaba

Klavyem el verdiğince "Tarihe Yardımcı Bilim Dalları" konusunu derste nasıl işlediğimi özetlemeye çalışcaağım.

Dersten bir önceki hafta öğrencilerden 5'er kişilik guruplar oluşturmaları istenir. Eğer mümkün olursa gönüllü guruplar esastır. Ama öğrencilerin çoğu birbirini henüz tam tanımadığından gurupları öğretmende oluşturabilir. Ardından guruplara bulunulan şehirden birer tarihi eser seçmeleri 2 gün içinde gurupların bu tarihi eserlerin adlarını yazılı halde öğretmene bildirmeleri istenir. (Aynı eseri seçen olmasın diye.)

Öğrencilere her gurubun tespit ettikleri eserleri ilk bulan tarihçiler olduklarını düşünmelerini ve bu eserleri incelerken hangi bilimlerden faydalanacaklarını gerekçeli olarak bulmaları gerektiği söylenir. (Öğrenci önce eserle ilgili kısa bilgi toplayıp, yardımcı bilimlerle birlikte fon kartona yapıştırıp sınıf huzurunda sunacaktır.)

Ders saati gelip çattığında rasgele bir gurup tahtaya alınır. Eser hakkında bilgi vermek için 3 dakika, yardımcı bilimler ve gerekçelerini açıklamak içinde 3 dakika süre verilir. (30 kişilik sınıfta 6 gurup X 6 dakika=36 dakika)

Tahtadaki gurup dışında kalan öğrencilerden sunumu dikkatli dinlemeleri sunum sonunda "başka yardımcı bilimlerden faydalabılan bilir mi?" sorusunun sınıfa yöneltileceği söylenir.

Fırsat bulabilirsem dersteki uygulamaların resimlerini bu başlık altına eklemeye çalışacağım. Sizinde farklı uygulamalarınız varsa (bu konuyla ilgili) bu başlık altında belirtmenizi rica ederim.

Selametle.
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Bu sene uygulamaya 1-2 ek yaptık. "başka yardımcı bilimlerden faydalabılan bilir mi?" sorusunu 1 dakika ile sınırlı tuttuk. Her gurup kendi ilşikilendirmesini yaparken kullandığı yardımcı bilimleri tahtaya yazdık. 1'den fazla gurubun kullandığı yardımcı bilime 3 puan, başka gurupların kullanmadığı (sadece 1 gurubun kullandığı) yardımcı bilimlere 5 puan, "başka yardımcı bilimlerden faydalabılan bilir mi?" sorusuna cevaben verilen ve açıklanan bilimler için öğrencinin üye olduğu guruba 10 puan verdik.

Öğretmen 15 puan üzerinden değerlendirme puanı verdi.

Sonuçlar teneffüste toplandı ve 1. olan gurup ödüllendirildi.

İşte gurup çalışmalarından 1 örnek. Lütfen linke tıklayınız.

http://www.tarihportali.org/tarih-1...i-ve-tarihe-yardimci-bilimlerle-iliskisi.html
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Yanlış hatırlamıyorsam Amisos Gurubu üyeleri

foto__raf0034.jpg


Gurup çalışmasından kareler

foto__raf0036.jpg


Guruplar çalışmalarını sergilerken bir öğrenci bilim dallarını tahtaya yazdı ve hesap yapıldı.

foto__raf0035.jpg


Gurup çalışmasına 1 örnek daha

http://www.tarihportali.org/tarih-1...s-ve-tarihe-yardimci-bilimlerle-iliskisi.html
 
Geri
Üst