Rus Tarihinin Akışını Değiştiren Lider: Büyük Petro

V Çevrimdışı

vatansever tarihçi

New member
Büyük Petro, 1672 yılında Moskova'da doğdu. On yaşında ağabeyi ile beraber tahta çıkmasına rağmen, ancak yedi yıl sonra, bir saray darbesi sonrasında ülkenin kaderi hakkında tek başına söz söyleyebilecek konuma geldi. 1725 yılında öldüğünde ardında bıraktığı ülke, eskisine oranla çok daha farklıydı.

Osmanlı tarihçileri ondan, bahsederken "Deli" kelimesini kullanmıştır. Buna karşın Petro'nun deli olduğunu söylemek çok güçtür. Yine Petro'nun normal bir insan olduğunu söylemek de güçtür. Petro, garip bir insandı. İki metre boyunda olmasına rağmen, aşırı küçük elleri vardı. Yürürken zorlanan Petro bir çok tike de sahipti. Sadece görüntüsü değil, davranışları da alışılmışın dışındaydı. Protokol kuralarına saygı duymaz, sıradan askerlerle aynı masada yemek yiyebilirdi. Savaş sırasında bizzat top ateşleyebilirdi. Geleneklere fazla saygı duymadığı gibi, özellikle geleneksel yaşamı benimsemiş olanları kızdıracak davranışlarda bulunurdu. Kimliğini gizleyerek, bir gemide alt rütbede çalışabilirdi. Çok iyi birisi olabildiği gibi, çok acımasız birisi de olabilirdi. Ama onun en belirgin özelliği bir şeyleri öğrenmeye olan büyük tutkusuydu.


Petro, bilimin bir çok alanına ilgi duyuyordu. Ama onun en çok ilgilendiği şey gemilerdi. Petro gemilere ilgi duyuyordu ama küçük bir sorunla karşı karşıyaydı, Rusya'nın denize kıyısı yoktu. Aslında, bu yanlış bir tanımlama olabilir, Rusya'nın buzlarla kaplı olan bir kıyı bölgesi vardı. İşte bu yüzden, ders kitaplarında sıkça bahsedilen, sıcak denizlere inme politikasını başlatan ve Rus donanmasını kuran kişi oldu.

Devamı için:
Kod:
http://www.eglencelitarih.com/?Syf=26&Syz=353462&/Rus-Tarihinin-Ak%C4%B1%C5%9F%C4%B1n%C4%B1-De%C4%9Fi%C5%9Ftiren-Lider:-B%C3%BCy%C3%BCk-Petro
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst