Fatih'in Büyük Oğlu Mustafa Çelebi'yi Kim ve Neden Öldürttü ?

raltar Çevrimdışı

raltar

Super Moderator
Şayet öldürtülmese idi,Osmanlı Devleti'nin tahtına Fatih'ten sonra o geçecekti.
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ynt: Fatih'in Büyük Oğlu Mustafa Çelebi'yi Kim ve Neden Öldürttü ?

Kimin öldürdüğü benden olsun.

Sultan Mustafa'nın ölümüyle ilgili Cami-ül Meknunat adlı manzun eserdeki şu parçalar da çok şey anlatmaktadır:

Var idi Sultanun oğlu bir dilir

Adı Sultan Mustafa manend-i ş”r

Hüsnü Yusuf'tan yukarı bir çırağ

Fevt olub andan düşer han'a firak

Zanneder Mahmud Paşa'dan bu işi

Kim var idi avretiyle bir işi

Zehr içirmiştir dediler ana ol

Hanın etti anı hem akl” kabul

Davet edüb anı ettirdi helak

Böyledir çarhın işi ey zat-” pak

Evet öldüren Sadrazam Mahmut Paşa. Neden öldürdü sorusuna gelince onun içinde araştıran arkadaşlarımıza 3 gün süre, cevap gelmezse O0 yazarım. Birde benden ipucu "kesinlikle siyasi bir sebebi yok"
 
ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Ynt: Fatih'in Büyük Oğlu Mustafa Çelebi'yi Kim ve Neden Öldürttü ?

Padişah'ın yakışıklı ve çapkın oğlu Şehzade Mustafa ile Mahmut Paşa'nın karısının ilişkisi olduğuna dair dedikodular da vardı.

Dedikodu Paşa'nın da kulağına gitmişti. Paşa hemen karısını boşadı. İçten içe Şehzade Mustafa'ya da kin beslemeye başladı. Uzun Hasan seferinde Şehzade Mustafa ile Paşa karşılaştıklarında aralarında sert bir münakaşa da oldu.

Şehzadenin annesi Gülşah olayı, Padişah'a duyurdu. Fatih, ana-oğul ve Mahmut Paşa'nın rakiplerinin baskısı altında Mahmut Paşa'ya kin gütmeye başladı. Hatta Padişah'la Mahmut Paşa arasında da sert bir tartışma yaşandı. Padişah seferden döner dönmez, Mahmut Paşa'yı terkettiği karısıyla evlenmeye mecbur etti. Ancak Paşa, yeniden evlendiği kadını yanına almayarak, Edirne'ye gönderdi.

Konya'da Vali olan Şehzade Mustafa, babasına gönderdiği bir mektupta, öldürüleceğinden şüphelendiğini açıkça dile getirip, şu vasiyeti bıraktı: 'Öldükten sonra bana büyük düşmanlık göstermiş olan Mahmut Paşa, Padişah'ın hizmetinde kalacak, fakat babam benim intikamımı ondan almakta gecikmeyecek, yalnız zavallı annem ölümümden dolayı kan ağlayacak...'

Fatih, karısı ve oğlunun daimi şikayetleri karşısında Uzun Hasan'ın takibine karşı çıktığı bahanesiyle Mahmut Paşa'yı sadrazamlıktan azletti. Yerine Gedik Ahmet Paşa'yı tayin etti. Mahmut Paşa ile hanedan arasındaki bu sinir savaşı sürürken, Şehzade Mustafa ansızın öldü.

Bu gelişme işi iyice çığrından çıkardı. Fatih bu olay nedeniyle bir türlü rahat edemedi. Paşa'nın düşmanları da boş durmadı. 'Paşa yas tutmuyor, siyah elbise giymiyor, evinde gülüyor, eğleniyor, satranç oynuyor' diyerek sürekli Fatih'in aklına girdiler. Fatih, kendisine taziyeye gelen Mahmut Paşa'yı, 'Mustafa'nın düşmanının hayatta kalması kabil değildir' diyerek huzurundan kovdu ve Yedikule'ye hapsedilmesini emretti. Birkaç gün sonra Mahmud Paşa'nın kellesi uçuruldu. Cenazesi de kendi yaptırdığı cami yanındaki türbesine gömüldü.
 
G Çevrimdışı

Gökizgi

New member
Ynt: Fatih'in Büyük Oğlu Mustafa Çelebi'yi Kim ve Neden Öldürttü ?

Bu konuda araştırma kitap ve makale isimleri vereyim sizlere:

Şehzâde Mustafa’nın, Mahmud Paşa’nın karısını baştan çıkarttığı ve Mahmud Paşa’nın da intikam almak için Şehzâde Mustafa’yı zehirlettiği hakkında bknz.

İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Osmanlı Tarihi, II, Ankara 1998, 8. baskı, s. 104, 108, 531.

Franz Babinger, Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı, (çev. Dost Körpe), s. 285-286, İstanbul 2003.

İsmail Hakkı Uzunçarşılı, “Fatih Sultan Mehmed’in Veziriâzamlarından Mahmud Paşa İle Şehzâde Mustafa’nın Araları Neden Açılmıştı?”, Belleten, XXVIII/112 (Ankara 1964), s. 719-728.

İsmail Hakkı Uzunçarşılı, “Osmanlı Tarihinde Gizli Kalmış veya Şüphe İle Örtülü Bazı Olaylar ve Bu Hususa Dair Vesikalar”, Belleten, XLI/163 (Ankara 1977), s. 510-513.
 
Geri
Üst