İbrahim 2 (İlk Türk Nükleer Füzesi)

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
ibrahim.png
Bu Toprakların İlk Nükleer Füzesi İBRAHİM

ABD 1957 yılında SSCB tehdidine karşı nükleer füze yerleştirebileceği bir ülke aramaktaydı. Türkiye aday oldu fakat ABD Silahlı Kuvvetleri Avrupa Başkomutanı Lauris Norstadt, hükümetine “Türkler savaş yanlısı..." diye başlayan bir rapor gönderince füzeler Türkiye'ye verilmedi. Lakin hiçbir NATO ülkeside füzelere aday olmadı. İş bu hal olunca 1959’da Türkiye’ye füze verilmesine yeşil ışık yakıldı. 19 Eylül 1959’da iki ülke anlaşma imzaladı. Yer olarakta İzmir Çiğli seçildi.

NEDEN İBRAHİM?

"Orta menzilli balistik füze" nin İngilizce kısaltması IBRM olunca füzelere de “İbrahim II” kod adı verildi. “İbrahim I”in olup olmadığı ise araştırmalarda ortaya çıkmadı. İbrahim’e dönüşen füzelerin ilk partisi ve ilk fırlatma rampası Çiğli’de 6 Kasım 1961’de faaliyete geçti.

ÖZELLİKLERİ


  • Hiroşima'ya atılan bombanın 100 katı gücündeydi. (1.44 megaton)
  • Füzenin uzunluğu 18 metre, çapı ise 2.74 metreydi.
  • Füzeler açıkta durduğundan motor bölümü, dış etkenlere karşı ‘etek’ adı verilen bir muhafaza içinde duruyordu. Füze fırlatılacağı zaman ‘etek’, çiçek gibi açılıyordu.
  • Jüpiter, açık hedef olduğu için savaş halinde 15 dakikada fırlatılması gerekiyordu, bu yüzden nükleer başlıklar sürekli takılıydı.
  • Nükleer başlıklı Jüpiter füzelerinin komutasının Türk ordusunda idi.
  • 5 fırlatma rampası ve nükleer başlıklarıyla 15 Jüpiter füze yerleştirildi.
  • İzmir Çiğli’de konuşlu füzeler için Türkiye’nin toplamda görevlendirdiği asker-sivil personel sayısı 2 bini buldu. (Hatta ABD'de deneme atışı yapıldı.)

Halka minare olduğu söylenen "İbrahim"ler Küba Buhranı sonrası söküldü.

Konuyla ilgili daha fazla resim için tıklayınız.


 
Geri
Üst