Çanakkale Zaferi Öğretmen Konuşması

İ Çevrimdışı

İşbara1

New member
18 MART 2019
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN KONUŞMA METNİ

Sayın Müdürüm, Değerli meslektaşlarım ve Sevgili gençler; Çanakkale Zaferinin 104.yıl dönümünde kahraman gazi ve şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunuyoruz.
Çanakkale Savaşı, Türk Milleti’nin büyük imkânsızlıklar ve yokluklar içinde bağımsızlığı için gerektiğinde neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdiği bir savaştır. Çanakkale öyle bir yer ki, yokluk varlığı, maneviyat maddiyatı ve vatan sevgisi sömürgeci zihniyeti yenerek esaret zincirini kırmıştır. Çanakkale’yi Çanakkale yapan buraya gelen işgalciler değil, Çanakkale’yi Çanakkale yapan buraya gelen o işgalcileri karşılayan ve hezimete uğratan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki çelik ve barut ile tank ve toplar inancın ve azmin karşısın da yenik düşmüştür.
Çanakkale cephesindeki savaşlar İngiltere ve Fransa’nın Çanakkale Boğazı’nı ele geçirip Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak ve müttefikleri Çarlık Rusya’sına deniz yoluyla yardım ederek Rusya’nın ayakta kalmasını sağlamayı istemeleri yüzünden çıkmıştır. Bu amaçlarına ulaşmak için İtilaf güçleri önce Boğazlardan sonrada karadan saldırmışlardır. Çanakkale deniz savaşları (3 Kasım 1914 ile 18 Mart 1915 tarihleri arasında) 4,5 ay kara savaşları da( 25 Nisan 1915 ile 16 Ocak 1916 tarihleri arasında) 8,5 ay sürmüştür. Kara ve deniz savaşlarında toplam yarım milyondan(500 bin) fazla insan hayatını kaybetmiştir.
Çanakkale Savaşları Türk Tarihi ve Türk milleti açısından ne kadar önemli bir yere sahipse Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN askeri kariyerinde de o kadar önemli bir yere sahiptir. Çünkü önce 19. Tümen Komutanı sonrada Anafartalar Grup Komutanı olarak bu savaşlara katılan Mustafa Kemal ATATÜRK“Sizlere taarruz değil ölmeyi emrediyorum, biz ölene kadar yerimize başkaları gelecektir ” komutu ile zafer kazanılmasını sağlamıştır.
Ayrıca Mustafa Kemal ATATÜRK hızlı ve doğru kararlar vermesi, verdiği kararları cesaretle uygulaması ve sorumluluğu çekinmeden üzerine alması savaşın gidişatını büyük ölçüde etkilemiştir. Bu durum “Anafartalar Kahramanı” olarak tanınmasına ve Anadolu’daki Milli Mücadele’nin önderi olmasına neden olmuştur.
Gençler unutmayın ki bu vatan kolay kurtarılmamış ve bu cumhuriyet kolay kurulmamıştır. Bu vatan bize yüz binlerce şehidin mirasıdır. ”Geçmişini unutanlar. o geçmişi yeniden çok acı bir şekilde yaşamak zorunda kalırlar”. O acı günleri tekrar yaşamamak için tarihimize, kültürümüze, vatanımıza, bayrağımıza ve büyüklerimize sahip çıkacağız. Ülkemiz üzerinde oynanan küresel oyunlara karşı uyanık olup birlik ve beraberliğimizi koruyacağız. Ayrıca büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak için her türlü çalışmayı yapıp her türlü özveriyi göstereceğiz. Ancak işte o zaman şehitlerimizin ruhu şad olur.
Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferinin 104.yıl dönümü nedeni ile yaptığım konuşmamı bitirirken, başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm kahraman gazi ve şehitlerimizi bir kez daha minnetle ve rahmetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.
Hacı Ali ŞAŞIRMAZ
Uzman Tarih Öğretmeni
 
Geri
Üst